Opis trasy

Słów kilka o trasie Władcy Pierścienia 2018 czyli rowerowym pierścieniu dookoła Poznania…

1. W sieci znajduje się wiele opisów pętli rowerowej dookoła Poznania. Dostępne są też publikacje (atlasy rowerowe) poświęcone zarówno pierścieniowi jak i trasom łącznikowym którymi można do niego dotrzeć z różnych części Poznania. Władca Pierścienia w 2018 roku zaczyna i kończy się w Murowanej Goślinie przy hali sportowej MG Sport i Nieruchomości na ul. Mściszewskiej 10. Będzie to nasza baza główna, która dzięki życzliwości i uprzejmości (serdecznie dziękujemy) ludzi władających Murowaną Gośliną pozwoli nam Was gościć, przenocować i celebrować w komfortowych warunkach wspólne zmagania.

2. Oznaczenia trasy: pierścień znakowany jest pomarańczowym znakiem z rowerem na białym tle. Kolor jest ważny, gdyż trasy łącznikowe mają podobne oznaczenia (rower w kwadratowym polu) ale kolory są inne. Niestety, nie wszystkie odcinki są jednakowo dobrze oznakowane, należy więc uważać po drodze na oznaczenia. Najlepiej korzystać jest ze śladu GPX (dostępny TUTAJ) wgranego w przenośne urządzenie GPS. 

3. Trasa w pigułce: pierwsze 3-4 km wiedzie przez Murowaną Goślinę do granicy Puszczy Zielonki będącej jedną z atrakcji całej pętli. Po 9-tym kilometrze docieramy do urokliwej wsi Zielonka („stolica” Puszczy) a na 14km do Dąbrówki Kościelnej z zaskakującym architektonicznie w tym miejscu sanktuarium. Nie nudząc się wpadamy do Wronczyna (24km, bardzo fajne widokowo jezioro) aby przed 29km pojawić się na stacji kolejowej w Promnie (przed stacją, przy Zajeździe Rzepicha wypada pierwszy punkt kontrolno-odżywczy PK1). Kolejne 3 kilometry to widokowa, pofałdowana trasa do miejscowości Góra. 32km-37km zajmuje dobieg polami do Kostrzyna i następnie poprzez łąki, wsie i pola dobiegamy do Tulec, gdzie na 53km spotykamy drugi punkt odżywczy PK2. Przeprawiając się przez autostradę docieramy do 58km w Robakowie gdzie przekraczając drogę S11 dobiegamy do Borówca. Od tego miejsca czeka nas kolejny urokliwy fragment pierścienia. Wzdłuż Jeziora Skrzyneckiego trasa wyprowadza do znanej miejscowości Kórnik (piękny pałac, jezioro, rynek, promenada nad jeziorem…) przez którą z dużą przyjemnością pokonujemy 67-69km trasy, głównie promenadą nad samym jeziorem. Na granicy Kórnika i Bnina zlokalizowany został trzeci punkt kontrolno-odżywczy pełniący rolę przepaku (PK3, 68,5km). Na 77km zbliżamy się powtórnie do Warty aby na 82km powitać Pałac i zabytkowe dęby w Rogalinie. Obiegamy tereny pałacowe wzdłuż Warty po pięknych krajobrazowo tzw. „Łęgach Nadwarciańskich”. Przekroczywszy Wartę dotrzemy do Mosiny (89-91km) gdzie po skorzystaniu z czwartego punktu kontrolno-odżywczego PK4 i pokonaniu podbiegu pod Osową Górę wkroczymy w bajkowy krajobraz Wielkopolskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Lasy, jezioro Góreckie, potem jezioro Witobelskie i w końcu kończymy ten odcinek w Stęszewie (102km). Tutaj przekraczamy drogę krajową nr 5 oraz budowaną drogę szybkiego ruchu S-5 i znowu pięknym terenem dobiegamy do punktu kontrolno-odżywczego w Mirosławkach (PK5, 109km). Następnie wbiegamy w jeden z najpiękniejszych zakątków Powiatu Poznańskiego, źródełko w Żarnowcu (113km). Jest to wywierzysko o unikalnym, górskim charakterze. Kolejne krajobrazy także zwalają z nóg czyli idylliczna droga wzdłuż jeziora Niepruszewskiego (117-122km). Na 127km przywita nas nieprzeciętne Lusówko gdzie ścieżką nad samym jeziorem osiągniemy na jego drugim końcu Lusowo (131km) z punktem kontrolno-odżywczym i przepakiem PK6. Od 137km do 140km towarzyszyć nam będzie Kiekrz z największym pod poznańskim jeziorem (Jezioro Kierskie). Dalej urokliwą aleją przez pola dotrzemy w Złotnikach do granicy poligonu – 145km. Ten odcinek pętli to zwykle 8-9km asfaltową drogą przez poligon do Biedruska… jednakże w tym roku ze względu na remont drogi skorzystamy z alternatywnej trasy do Biedruska. Omijając tereny poligonu przebiegniemy przez „zbocza” Góry Moraskiej i unikatowego rezerwatu meteorytów „Meteoryt Morasko”. Na 149km mijamy ostatni punkt kontrolno-odżywczy PK7 w Morasku.
Kolejny odcinek poprowadzi nas przez piękny „Łysy Młyn” do Biedruska (158km). Ostatni, bardzo przyjemny 10-cio kilometrowy odcinek pętli prowadzi obok pałacu w Biedrusku za którym przekraczamy rzekę Wartę aby dalej skręcając w lewo i biegnąc wzdłuż rzeki dobiec do Murowanej Gośliny… do METY 🙂

4. Uwagi końcowe: niektóre źródła szacują długość pierścienia na 173km. Zakładamy, że w zależności od dokładności urządzenia GPS, ilości „pomyleń” drogi i „skrótów” całkowity dystans powinien oscylować w granicach 165-168km… co potwierdziły objazdy rowerowe całej pętli oraz pilotażowa, zerowa edycja Władcy Pierścienia w 2017 roku.

5. Nawierzchnia to mniej więcej 50% asfalt i 50% szutr/grunt/inne utwardzenie drogi. Oczywiście w dużej części asfaltowych dróg można biec poboczem. Pamiętać należy o wzmożonej ostrożności na odcinkach prowadzących „normalnymi” drogami, trzeba mieć na sobie coś odblaskowego a nocą konieczne jest z tyłu jakieś migające czerwone światło (np. nawet zwykła lampka rowerowa – mało waży, można do plecaczka lub paska przyczepić).

6. Miejsca szczególnej uwagi:

 • za Zielonką ostry skręt (11km) na Dąbrówkę
 • Kostrzyn, za torami prosto i lekko prawo a nie w lewo jak idzie główna droga (ok. 39km)
 • Gowarzewo (ok. 48,5km) ostro w lewo i potem w prawo na Tulce (taka eska)
 • Robakowo (ok. 58km) przy przekraczaniu drogi S11 można skorzystać z kładki rowerowo-pieszej na wprost zamiast obiegać w prawo pod wiaduktem
 • Bnin (69km) kierujemy się w prawo i potem lewo na Rogalin
 • Mosina (87-91km) po przekroczeniu mostu na Warcie po niecałym kilometrze będzie skręt z asfaltu w lewo aby łąkami i laskiem dobiec do Mosiny. Tutaj trzeba uważać na oznaczenia. Tak samo wylot z Mosiny wymaga skupienia – najlepiej mieć mapkę ze sobą lub ślad GPS. Z Mosiny wbiegamy na Osową Górę (jak będzie podbieg to znaczy jesteśmy na właściwej trasie )
 • za Stęszewem pilnujmy drogi w Wielkiej Wsi (ok. 105km)
 • około 112 km Żarnowiec ze źródełkiem (nie przegapić skrętu)
 • po przekroczeniu drogi Bukowskiej (ok. 122km) po ok. 3 kilometrach ostry skręt przy lesie w prawo w kierunku Lusówka (tutaj się można zgubić )
 • 127km w Lusówku skręcamy w prawo nad same jezioro
 • w Kiekrzu skręt w lewo przez tory i dalej asfaltem w kierunku Pawłowic… ale nie dobiegamy do nich ! ok 141km asfalt skręca w lewo a my prosto w polno-kamienistą drogę w kierunku Złotnik
 • około 145km dobiegamy do granicy poligonu (tablica, szlaban) gdzie skręcamy w prawo na obejście… tracimy pomarańczowe oznaczenia, jesteśmy na szlaku alternatywnym do Biedruska.

7. Wariant omijający poligon:
Przed granicą poligonu (145km) skręcamy w prawo w polną drogę wzdłuż muru, dalej prosto wzdłuż domków jednorodzinnych. Po kilometrze, za ostatnim domem droga skręca w prawo a my lekką eską prosto (eska w lewo i w prawo), szlakiem rowerowym dobiegamy do ogródków działkowych. Tutaj skręcamy w lewo i wzdłuż płotu obiegając ogródki docieramy do małej pętli autobusowej (147,5km). W lewo, pod górkę, ścieżką mając domki po prawej a zagajnik po lewej dobiegamy do asfaltu przy Górze Moraskiej. Skręcamy w lewo na asfalt aby zbiec w dół obok rezerwatu meteorytów do granicy Moraska (eska w prawo i lewo)  przy przystanku autobusowym. Dalej asfaltem do centrum wsi (klasztor po lewej, staw i siłownia po prawej)  gdzie na ostrym zakręcie w prawo znajduje się PK7, 149,5km. Zaraz za punktem kontrolno-odżywczym skręcamy w lewo asfaltem lekko pod górę i potem pierwsza ulica także w lewo, w kierunku lasu (zbiegamy z górki). Na końcu drogi skręcamy w prawo i lasem, potem wzdłuż lasu wybiegamy lekko pod górę na polną drogę w kierunku Radojewa. Na polu przed Radojewem skręcamy w lewo w słabo widoczną drogę wzdłuż nowych zabudowań (152,5km) i po 500m docieramy do drogi głównej i ścieżki rowerowej. Tutaj w lewo do Biedruska (po drodze mijamy urokliwy staw z odrestaurowanym młynem (154,5km).

8. Punkty kontrolno-żywieniowe na trasie – będzie ich siedem, w odległościach około 15-28km od siebie. Będą to za razem miejsca zmian w sztafetach. Opis punktów TUTAJ