Warto zobaczyć

Murowana Goślina (start/meta) – miasto położone na zboczach doliny rzeczki Trojanki. Warto zobaczyć stary rynek, na którym znajduje się m.in. stylizowany na barok ratusz z połowy XIX wieku  oraz  Kościół św. Jakuba z 1605 r.

 

Puszcza Zielonka – Park Krajobrazowy utworzony w 1993 roku, w celu zachowania i ochrony największego i najbardziej zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego, o dużych wartościach przyrodniczych i naukowo-dydaktycznych. Powierzchnia parku wynosi 11439,40 ha, z czego ponad 80% to tereny leśne. Na jego terenie leży kilka wyznaczonych rezerwatów.

 

Dąbrówka Kościelna – miejscowość pielgrzymkowa; Sanktuarium Matki Bożej Dąbrowieckiej z późnobarokowym kościołem, w którym znajduje się słynący z łask obraz Matki Bożej Pocieszenia. Przez wieś przebiega Wielkopolska Droga św. Jakuba – odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ponadto rozpoczyna się tutaj historyczny Trakt Poznański. Warto zobaczyć także Dąb Papieski Jana Pawła II.

 

Wronczyn (21 km) – Wieś prawdopodobnie powstała już w czasach rzymskich. Warto zobaczyć Dwór Jackowskich (z przełomu XIX i XX w.) z gorzelnią, park krajobrazowy, drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika z drewnianą dzwonnicą.

 

Park Krajobrazowy Promno (27 km) – powstały w 1993 roku w gminie Pobiedziska, jedne z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce i Wielkopolsce. Celem jego utworzenia była ochrona krajobrazu polodowcowego morenowego i lasów o bardzo bogatym i zróżnicowanym podszyciu krzewów i bylin. W najciekawszych przyrodniczo miejscach utworzono rezerwaty przyrody: Jezioro Drążynek, Jezioro Dębiniec, Las Liściasty w Promnie i Okrąglak.

 

Kostrzyn (37 km) – jest to jedna z najstarszych udokumentowanych lokacji miejskich w Wielkopolsce, wyprzedzająca o 2 lata Poznań. Warto zobaczyć tu rynek z secesyjnymi kamieniczkami, kościół pw. Świętych apostołów Piotra i Pawła oraz dzwonnicę z zabytkowymi dzwonami z XVIII/XIX w. Na uwagę zasługuje także ciąg domków mieszczańskich zlokalizowanych wzdłuż ulicy Średzkiej wybudowanych w XVIII i XIX wieku.

 

Tulce (51 km) – warto zobaczyć piętrowy dwór o cechach baroku wybudowany w 1920 r. oraz  Kościół pw. Narodzenia NMP w stylu romańskim, będący jedną z najstarszych ceglanych świątyń w Wielkopolsce i zarazem sanktuarium Matki Bożej Tuleckiej.  

 

Kórnik (66 km) – jedna z największych atrakcji regionu, oprócz zespołu zamkowo-parkowego należy koniecznie zobaczyć arboretum z przepięknymi różanecznikami, a do tego ratusz, rynek oraz prowent, czyli zespół zabudowań folwarcznych (w jednej z oficyn w 1923 r. urodziła się Wisława Szymborska).

 

Rogalin (81 km) – wieś znana głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich.

 

Mosina (89 km) – na pewno warto odwiedzić galerię miejską i izbę muzealną w budynku dawnej synagogi z XIX w.  roku oraz zobaczyć miejscowy Pomnik Eleganta przy promenadzie.

 

Wielkopolski Park Narodowy (ok. 90 km) – utworzony w 1957 roku, na południe od Poznania, obfituje w zabytki, szlaki rowerowe i piesze. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta.

 

Stęszew (100 km) – miasto z czworobocznym rynkiem nad rzeką Samicą. Na uwagę zasługuje m.in. Muzeum regionalne w Stęszewie oraz Deli Park (Rosnówko, przy drodze krajowej nr 5)

 

Żarnowiec – (ok. 110 km) – atrakcją Żarnowca, niewielkiej osady, źródło typu wywierzyskowego (woda naturalnie i samoczynnie wypływa na powierzchnię ze zbocza wzniesienia) przypominającego źródła tatrzańskie.

 

Lusowo (127 km) – neogotycki pałac wraz z parkiem krajobrazowym, położonym nad Jeziorem Lusowskim.

 

Rogierówko (ok. 133 km) – wieś z zabytkowym wiatrakiem typu holender (z 1905 r.), który jest siedzibą punktu etnograficznego: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 

Kiekrz (135 km) –  dzielnica Poznania, znana głównie za sprawą pobytu św. Faustyny, gdzie wyznaczono drogę jej imienia, czyli krótki szlak spacerowy o modlitewno-kontemplacyjnym charakterze. Jezioro Kierskie, stanowiące bardzo ważny akwen do uprawiania sportów

 

Morasko (ok.  145 km) – peryferia Poznania z rezerwatem przyrody Meteoryt Morasko –  unikalne miejsce z kraterami powstałymi na skutek uderzenia meteorytu, w których znajdują się jeziorka. W niedalekiej odległości znajduje się Góra Moraska, najwyższe wzniesienie Poznania (154 m n.p.m.). Na uwagę zasługuje także dwór z XVIII wieku oraz przylegający do niego pałac z XIX w.

Biedrusko (152 km) – skarbem tej wsi jest pałac neoklasycystyczny wzniesiony w latach 1877-1880, stojący w pięknym parku na wzgórzu. Trasa wiedzie przez poligon wojskowy, w tym przez opuszczone wsie. Wzdłuż trasy można zobaczyć m.in. pomnik ofiar faszyzmu w Łagiewnikach a także ruiny kościoła oraz sztuczne ruiny zamku w Chojnicy – wykorzystane podczas kręcenia zdjęć do filmu “Ogniem i mieczem”.